Prečo Alphabet investuje do kybernetickej bezpečnosti?
Kybernetická bezpečnosť sa pre nadnárodné technologické firmy stala v posledných rokoch kľúčovou oblasťou. Dopyt po týchto bezpečnostných riešeniach navyše ešte viac vzrástol po minuloročnom masívnom výpadku CrowdStrike, ktorý spôsobil rozsiahle narušenie IT infraštruktúry mnohých firiem.
Potenciál tohto biznisu je teda veľký, pričom zameranie sa práve na Wiz nie je náhodné. Táto firma je rýchlo rastúca spoločnosť, ktorá poskytuje AI cloudové bezpečnostné riešenia, pomáhajúce firmám identifikovať a hlavne včas eliminovať kybernetické hrozby. Medzi jej najväčších klientov patria Microsoft, Amazon, Morgan Stanley a DocuSign, čo dokazuje širokospektrálne prijatie.
Akvizícia Wizu by tak Alphabetu umožnila rozšíriť ich cloudové podnikanie, ktoré v roku 2024 vygenerovalo v príjmoch viac ako 43 miliárd USD. V nadväznosti na rastúcu konkurenciu zo strany Microsoft Azure a Amazon Web Services (AWS) je tak investícia do tohto segmentu strategickým a premysleným krokom.
Monopolné prekážky a regulácie
Alphabet minulý rok ponúkol za Wiz 23 miliárd USD, no spoločnosť v júli 2024 túto ponuku odmietla pre obavy z monopolných problémov. Hoci administratíva prezidenta Donalda Trumpa môže niektoré regulačné obmedzenia zmierniť, takáto veľká dohoda v oblasti kybernetickej bezpečnosti bude pravdepodobne stále pod drobnohľadom regulátorov.
Ak by bola akvizícia nakoniec zablokovaná, Wiz by mohlo pokračovať v plánoch vstúpenia na burzu (IPO), čo by bolo ďalšou tradičnou možnosťou na získanie kapitálu. Wiz bolo v máji 2024, počas súkromného investičného kola, ohodnotené na 12 miliárd USD, no prihliadajúc na výšku akvizície, a tiež širšieho narastania dopytu po bezpečnostných riešeniach pre firmy, hodnota bude už pravdepodobne vyššia.
Záver
Rokovania medzi Alphabetom a Wizom potenciálne predstavujú historickú akvizíciu, ktorá by mohla zásadne ovplyvniť cloudový segment podnikania, ktorý je pod správou Googlu. Ak Alphabet uspeje, môže sa stať jedným z lídrov v oblasti cloudovej bezpečnosti. Na konečné rozhodnutie budú mať ale veľký vplyv regulačné úrady a možná konkurencia zo strany iných technologických gigantov, preto je budúcnosť tejto dohody ešte otázna.
Upozornenie! Tento marketingový materiál neslúži ako investičné poradenstvo. Historické údaje nemusia odrážať budúce výnosy. Investovanie v zahraničných menách môže viesť k zmenám vo výkonnosti v dôsledku kurzových výkyvov. Každý obchod s cennými papiermi so sebou nesie riziko ziskov i strát. Výhľadové vyhlásenia v tomto materiáli vychádzajú z aktuálnych predpokladov, ktoré sa môžu zmeniť v závislosti od ekonomického prostredia. Spoločnosť Tatra Finance Management s. r. o. podlieha regulácii Národnej banky Slovenska.
Zdroj:
https://www.cnbc.com/2025/03/18/byd-shares-surge-after-ev-giant-announces-new-fast-charging-technology.html